Testsúlycsökkentő mályva tea

Mályva tea hatása

Mindent a testsúlycsökkentő mályva teáról: Az első tavaszi napsugarakkal nemcsak a vastag, téli ruháktól szeretnénk gyorsan megszabadulni, de a felesleges kilóktól is. Sokan különféle fogyókúrákba és méregtelenítő kúrákba fognak, melyeknek hasznos eleme lehet a mályva tea fogyasztása.

A mályva a méregtelenítésben túl számos egyéb jótékony hatással is rendelkezik. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mire használhatjuk a sokoldalú mályvát!

Mi az a mályva

A mályva Európa-szerte elterjedt lágyszárú növényfaj; haszonnövény amelyet már az ókorban is nagyra tartottak a mályvát a szervezetre gyakorolt egészségügyi hatásai miatt.

A mályva az egészségvédő hatásait a benne lévő nyálka anyagoknak, a flavonoid-szulfátoknak és vitaminoknak (A-, C-, E-vitamin), ásványi anyagoknak (kálium) köszönheti.

Mályva fajtái

A mályva közel 30 fajtája közül számos ehető fajtát ismerünk, amelyet leveles zöldségként is fogyasztanak.

A mályva teához és a mályvából készített étrend-kiegészítőkhöz a következő fajtákat szokták felhasználni.

  • Erdei mályva (Malva sylvestris)
  • Fodros, azaz kínai mályva (Malva verticillata)
  • Papsajt mályva (Malva neglecta)

A legintenzívebb vízhajtó és béltisztító hatással az erdei mályva rendelkezik.

Mályva tea - mire jó
Mályvatea alapanyaga a virág – Így néz ki a mályva virág

Méregtelenítő és fogyasztó mályva

A mályva teát elsősorban méregtelenítő és fogyasztó hatásai miatt szokták fogyasztani. A mályva erős vízhajtó hatásával kipucolja a beleket és felpörgeti az anyagcserét is a testsúlycsökkentő tea.

A mályva tea remekül alkalmazható lelassult emésztés, puffadás, vagy székrekedés esetén is.

A mályvának gyulladáscsökkentő hatása is van, mert növényben található nyálka védőbevonatot képez a gyomor- és a bél nyálkahártyáján, így előszeretettel alkalmazzák gyomor- és bélhurut esetén.

Mire jó még a mályva: torokra és bőrre

A gyógynövényből készült szirupok, teák a nyálkahártya-védő képességük folytán csillapítják a légúti megbetegedések tüneteit: a torokgyulladást, rekedtséget és a köhögést is.

A mályvát használják fogínygyulladásra és a szájüreg egyéb gyulladásaira is.

A mályva gyulladáscsökkentő hatása révén bőrgyulladások kezelésére is alkalmas külsőleg alkalmazva borogatásként, vagy fürdőként. A gyógynövény csillapítja a viszketést és nyugtatja a bőrt.

Fontos megjegyezni, hogy a növény valamennyi hatására kiterjedő teljes körű vizsgálat még nem létezik.

Mályva tea elkészítése

A mályva teát beszerezhetjük gyógyszertárakban, drogériákban, gyógynövényboltokban.

Filteres tea esetén, egy filtert egy pohárnyi (2-3 dl) forró vízzel 5 percig hagyjunk állni. Étkezés után javasolt a fogyasztása.

Szárított mályva esetén 1 teáskanál mályvát forrázzunk le 1 pohár (2-3 dl) forró vízzel és 8-10 perc múlva szűrjük le.

Vigyázzunk a mennyiséggel

A mályvatea nemcsak a méreganyagokat söpri ki a szervezetből, hanem a hasznos tápanyagok felszívódását is gátolja, ezért nem szabad napi 1-2 pohárnál többet fogyasztani belőle.

1-2 hétnél tovább ne igyunk mályva teát, mert tápanyaghiányt és a bélflóra egyensúlyának felborulását eredményezheti, ha túlzásba esünk.

Mályvakúra megkezdése előtt kérjük ki szakember véleményét. Várandósság és szoptatás, valamint emésztőszervi, vagy vesebetegség esetén ne alkalmazzuk a mályvát!